LÜLEBURGAZ KADIN AKADEMİSİ

 • KONSEPT
 • KÜLTÜR YAPISI
 • LÜLEBURGAZ BELEDİYESİ
 • LÜLEBURGAZ I KIRKLARELİ I TÜRKİYE
 • 6.100 m²
 • 2015
 • BİRİNCİ MANSİYON ÖDÜLÜ
 • SIDDIK GÜVENDİ
  BARIŞ DEMİR
  TUNA HAN KOÇ

Kadın Yaşam Boşluğu yapısı için rezerve edilen arazi, kentin hızla gelişen arterlerinden olan İstasyon Caddesi üzerinde, eski mezbahanenin olduğu alandır. İhtiyaç programında verilen üç ayrı işlev kamusaldan özele doğru izlenen bir hiyerarşiye göre gruplanmıştır. Şartnamede de dile getirilen bu durum yapının alana yerleşiminde önemli bir kriter olarak kullanılmıştır. Buna göre, İstasyon caddesine en yakın işlev grubu Ortak sosyal alanlardır. Bu programın alt başlıklarını oluşturan çok amaçlı salon, konferans salonu, derslikler, işlikler, danışma birimleri, sergi salonu gibi mekanlar sadece yapının kullanıcılarına değil, kentin geneline hizmet verebilecek işlevlerdir. Hem İstasyon caddesine hem de 2 nolu parselde tasarlanan park alanına açılan bir avlu yardımı ile dinamik bir kentsel etkileşim boşluğu oluşturulmuştur. İhtiyaç programında verilen kafeterya bölümü de bu avlunun bir parçası olarak ele alınmıştır.

Alanın İstasyon Caddesi’nden en uzak kısmına Kadın Sığınma Evi programı yerleştirilmiştir. Arazinin kuzeyinde planlanan yeni imar yolu üzerindeki otoparkın yanında İstasyon Caddesi’nden yaya olarak da kontrollü bir ulaşım sağlanmaktadır. Bu yapıda dışarısı ile kontrollü ilişki kuran bir orta avlu etrafında organize edilmiştir. 0,00 kotunda yönetim, yemek, oturma, çocuk oyun alanı vb. programlar, avlu ile direkt ilişkili olacak şekilde konumlanmıştır. +6,00 kotunda ise açık terasları ile birlikte hem park hem de kendi iç avlusuyla görsel iletişimi bulunan yaşama mekanları bulunmaktadır. İç avlunun, yapının güneyindeki kent parkı ile kontrollü bir ilişki kurması sağlanmıştır.

Alanın orta bölümünde ise diğer iki işlev grubuyla ortak ilişki kuran ve hiyerarşik olarak da tampon görevi gören kreş bulunmaktadır. Yapının içerisinde oluşturulan iç avlu ile farklı yaş gruplarındaki çocukların ihtiyaçlarına cevap verebilecek mekan çeşitliliği sağlanmıştır. Kreş ve çocuk kulübünün iç avlusu da park alanı ve otopark ile kontrollü bir ilişki kurmaktadır.

Kadın sığınma evi yapı kompleksine araçlar ulaşım alanın kuzeyindeki imar yolu üzerinde sağlanacaktır. Yapıya araçla gelecek kullanıcılar için oluşturulan sokaklar, hem yapılara giriş imkanı sunmakta hem de otopark ile kent parkı arasında ilişkiyi kurmaktadır.

Kullanıcı kolaylığı ve ölçek kaygısından dolayı yapı zemin+1 kat olarak tasarlanmıştır. Bu sayede iç avlular, ortak alanlar ve kapalı alanlar gün ışığından maksimum düzeyde yararlandırılmıştır.

KREŞ I KADIN SIĞINMA EVİ
KREŞ I KADIN SIĞINMA EVİ
HALK EĞİTİM MERKEZİ
HALK EĞİTİM MERKEZİ
HALK EĞİTİM MERKEZİ
HALK EĞİTİM MERKEZİ
PARK I KADIN AKADEMİSİ
PARK I KADIN AKADEMİSİ
KADIN SIĞINMA EVİ
KADIN SIĞINMA EVİ
KREŞ
KREŞ
AVLU
AVLU
PARK I KREŞ
PARK I KREŞ
HALK EĞİTİM MERKEZİ
HALK EĞİTİM MERKEZİ
KREŞ
KREŞ
MAKET 5
MAKET 5
MAKET 4
MAKET 4
MAKET 3
MAKET 3
MAKET 2
MAKET 2
MAKET 1
MAKET 1
VAZİYET PLANI
VAZİYET PLANI
ZEMİN KAT PLANI
ZEMİN KAT PLANI
BİRİNCİ KAT PLANI
BİRİNCİ KAT PLANI
KESİTLER
KESİTLER
GÖRÜNÜŞLER
GÖRÜNÜŞLER